blog - jak promowac - mattwasik studio - iminla - kobbieciarnia

Jak promować bloga? 5 skutecznych sposobów!

  • By:mwasik

Nie ukrywajmy, nikt z nas nie pisze bloga tylko dla siebie. Każda z nas chce dotrzeć do większej liczby czytelników. Nie ma się czemu dziwić. Większość blogerów poświęca blogowaniu wiele swojego wolnego czasu. Żaden post nie pisze się w pięć minut, tym bardziej jeśli to post dotyczący zdrowia, instrukcje typu „zrób to sam” i inne podobne, zawierające mnóstwo nowinek.

Blog to praca, bez wątpienia każdemu blogerowi sprawiająca ogromną przyjemność i dająca niezwykłą satysfakcję – niemniej jednak, wciąż praca, która wymaga zaangażowania i czasu, a nagrodą za nią jest zwiększające się grono czytelników oraz komentarze pod postami.

Każdy bloger jakoś zaczynał, każdy z nas miał posty bez komentarza, które przeczytało zaledwie kilkanaście osób. Jednak w miarę upływu czasu, każdy sumiennie działający bloger zauważa zwiększenie ruchu na swojej stronie i coraz większy odzew. To nie dzieje się bez przyczyny i nie w przypadku każdego blogera związane jest z nakładami finansowymi przeznaczonymi na reklamę, posty sponsorowane itp.

Ja nie promuję swojego bloga poprzez wykupywanie reklam, dlatego zaproponuję Wam kilka sposobów dzięki, którym doszłam tu gdzie jestem obecnie. Nie stracicie fortuny, nie stracicie grosza, niestety te sposoby mają jedną poważną wadę: pochłaniają sporo czasu.

jak promować bloga

1. Czytaj innych i komentuj

Czytanie innych blogów to nie tylko doskonała inspiracja, źródło wiedzy czy sposób na poznanie odmiennych punktów widzenia, ale także metoda by dać się zauważyć. Czytanie i komentowanie daje Ci możliwość pokazania jakim jesteś człowiekiem, a tym samym może stać się zachętą do zaglądnięcia do Twojego miejsca w sieci. Rozbudowany, ciekawy komentarz, który pokazuje, że pofatygowałaś/eś się przeczytać cały wpis, świadczy o Twoim szacunku do blogera, wzbudza sympatię, a odmienny punkt widzenia czy nietuzinkowe spostrzeżenia sprawią, że zaciekawisz innych swoją osobą. Twój komentarz czytają bowiem nie tylko autorzy wpisu, ale także inni komentujący. Zalet tego patentu nie sposób przecenić, jedyna wada to czas jaki on pochłania.

2. Korzystaj z mediów społecznościowych

Choć ilość polubień Fanpege’a nie zawsze ma swoje odzwierciedlenie w ilości unikalnych użytkowników (u mnie nie ma żadnego), to jednak warto jest tworzyć konta na popularnych portalach choćby z tego względu, żeby ta garstka lub znacząca większość Twoich czytelników, która Cię obserwuje czy polubiła, była na bieżąco oraz miała możliwość poznać Ciebie – blogera od innej strony. Nie fiksuj się na promowaniu swoich postów na Twitterze, Facebooku itd, postaraj się wrzucać posty ze śmiesznymi anegdotkami z Waszego życia, ze swoimi zdjęciami lub pytaniami na które czytelnicy będą chętnie odpowiadać. Niech media społecznościowe będą zarówno Twoją wizytówką, jak i medium pomiędzy Tobą a czytelnikami. Daj się poznać za ich pośrednictwem z innej strony, wrzucaj notki i informacje, którymi nie dzielisz się na blogu np. że jesteście na rodzinnym obiedzie albo gdzie nie polecasz iść na kawę. Bądź tam po prostu zwykłym człowiekiem.

3, Linkuj do siebie, ale nie zaśmiecaj

Nic mnie tak nie denerwuje jak komentarze z linkiem do swojego bloga lub nieśmiertelnym „KLIK- nij do mnie„. Jeśli jak 99% blogerów posiadasz konto na Google’u to naprawdę nie ma potrzeby dodawać w komentarzu linku do swojego bloga, bo jeśli ktoś będzie chciał do Ciebie zajrzeć, to kliknie w Twoją ikonkę i zostanie przekierowany na Twoje konto. Nie wyrabiaj sobie SEO kosztem bycia uznanym za spamera (jeśli dodajesz link do konkretnego postu i jest to usprawiedliwione kontekstem wypowiedzi to inna sprawa, chodzi mi o nagminnie dodawanie linku do siebie w każdym komentarzu). Zamiast zaśmiecać komuś bloga, dodawaj linki do wpisów w odpowiednich grupach, choćby na Facebooku czy w „linkowych party„. Ciekawym portalem jest także Flapi.pl, można znaleźć tam świetne wpisy i dodawać linki do siebie. Jeśli Twój artykuł wzbudzi zainteresowanie, będzie dostawał głosy i jest duża szansa że dostanie się na stronę główną.

Jak skutecznie promować bloga kobbieciarnia

4. Pisz często i na tematy które Cię interesują

Jeśli ludzie zaglądający na Twojego bloga zobaczą, że ostatni post dodałaś/eś miesiąc temu, będą mieli słuszność jeśli pomyślą, że już nie działasz na swojej stronie. Rzadkie publikowanie tekstów sprawia, że ludzie coraz rzadziej do niego powracają. Skoro przez dwa, trzy tygodnie nie pojawia się nic nowego, to ewidentny znak, że nie ma sensu zaglądać do Ciebie często i sprawdzać czy nie pojawiło się nic nowego. Im rzadziej publikujesz, tym mniejszą motywację dajesz czytelnikom żeby do Ciebie powracali. Nie możesz się jednak zmuszać i publikować teksty byle jakie tzw. zapchaj dziury. Jeśli zupełnie nie czujesz weny i żaden temat nie wydaje Ci się na tyle inspirujący, by wykrzesać choć pięć ciekawych zdań to odpuść. Twoi czytelnicy to inteligentni ludzie, którzy wyczują że ich zbywasz, że publikujesz coraz mniej wartościowe wpisy, więc po co Cię czytać?

5. Nie pisz na tematy, które Cię nie dotyczą bądź na których się nie znasz tylko dlatego, że cały internet od tego huczy – wszyscy piszą o jarmużu, ale Ty nigdy nawet nie miałaś/eś go w rekach? Daj spokój, albo spędzisz mnóstwo czasu na weryfikację informacji na jego temat i zanudzisz się na śmierć zanim wypocisz wpis albo napiszesz plagiatopodobną kompilację kilku tekstów i stracisz zaufanie wielu wartościowych czytelników. Nie włączaj się w aferki blogowe, nie pisz o tym co Cię zupełnie nie dotyczy, ale o czym huczy połowa blogosfery. Czytasz blogi i co chwilę widzisz wojenki i bitwy o wyższość porodu sn nad cc, ale nie dość, że nigdy  nie rodziłaś,to  nawet nie planujesz dziecka. Po co się wtrącać, po co tracić wiarygodność? Pisz to, co czujesz sercem, co Cię interesuje, gnębi, smuci, na czym się znasz, o czym wiesz więcej. Bądź wiarygodna/y, buduj szacunek, wzbudzaj zaufanie.

Pozdrawiam,

dla KoBBieciarnia.pl – Joanna Pomianowska-Dziekanowska

źródło: Z filiżanką kawy

Posted in: świat internetu